background
Testowy blog
  • Last
  • Facebook
  • Twitter
  • RSS

niedziela, 17 lutego 2019

How dare you? Close your eyes!

The Favourite (2018)
reż. Yorgos Lanthimos


Yorgos Lanthimos znowu sprawdza klasyczne umowy społeczne, które okazują się tylko przykrywką dla dyktatu namiętności.
Tym razem surowość jego stylu wynika z dekoracji: pustych korytarzy palacowych, ktore zwielokrotniają echem każdy bardziej zdecydowany krok. A przede wszystkim - krok bardziej taneczny, bo cała intryga "Faworyty" to rozgrywka grupy trzech potężnych, zdecydowanych i majestatycznych kobiet.

Grecki reżyser mówił, że trwający 3 tygodnie okres prób polegał właśnie na ćwiczeniach fizycznych, żartach i poznawaniu się nawzajem zespołu aktorskiego. Bo odrzucając na bok całą politykę i stylówę, film ogląda się jak zawody sportowe, z tym że damska gra wreszcie toczy się o najwyższą stawkę.
Podobnie na kobiecych relacjach opiera się "Roma" ale tam wszystko jest takie przejrzyste i uniwersalne; o "Faworycie" za to można wspaniale dyskutować. Rzadko ogladamy filmy, w ktorych kobiety robią sobie nawzajem takie rzeczy.



Skoro zatem jesteśmy przy analogiach sportowych, przedstawiam Państwu TOP3 aktorskich występów aktorskich w "The Favourite".

3. Emma Stone
Najniższy stopień podium, bo jednak najbardziej bazuje na swojej młodzieńczej energii i zestawie buńczucznych min ze skeczów SNL. Oglądanie jej performensów to świetna zabawa, ale to bardziej "Emma Stone" którą uwielbiamy za dziwne podejścia niż nowa postać.
2. Olivia Colman
Dzieli i rządzi, świadomie balansując pomiędzy zagubieniem i władzą. Bo właśnie cały czas od jej postaci bije sprawczość, nawet jeśli brakuje jej siły. Cała jej fizyczność jest wygrana genialnie, od śmiechu do krzyku i we wszystkich tych mniej ładnych stanach: choroby, brzydoty, czy szaleństwa. Aktorka nie boi się przełamania dekorum i za to srebrny medal.
1. Rachel Weisz
Najlepsza z "Faworyty", bo też miała najwięcej do grania. Lawiruje pomiędzy dwiema postaciami naturalnie przejmując ich styl i język. O ile Emma Stone jest raczej napaloną na władzę skandalistką, to Weisz prowadzi wytrawną intrygę nie tylko w pałacu, ale też na polach bitwy połowy świata. To najbardziej sprawcza postać całej historii, ale wciąż nie wiadomo jak ją odczytywać: czy to jej błędy doprowadziły do zerwania z królową? Czy lansowana przez nią polityka była najlepsza dla kraju? I wreszcie: czy chodziło jej tylko władzę, czy faktycznie kierowała nią miłość do królowej?
Dodatkowe punkty za styl i badassową bliznę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz